TVS07RK-21-11P(LC)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-21-11P(LC)
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
ECCN Code :
EAR99
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Size :
12
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Silver
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Shell Finish :
Passivated
Contact Type :
Crimp
Feature :
Firewall Usage
HTS Code :
Orientation :
N (Normal)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
No
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
11
Shell Material :
Stainless Steel
Published :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Total Number of Contacts :
11
Filter Feature :
IEC Conformance :
No
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Shape :
Circular
Datasheets
TVS07RK-21-11P(LC)
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-21-11P-LC Overview
TVS07RK-21-11P-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-21-11P-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-21-11P-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT