TVS07RK-21-11P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-21-11P
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
36
In Stock :
36
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
21-11
Shell Material :
Stainless Steel
IEC Conformance :
No
Shell Finish :
Passivated
Option :
GENERAL PURPOSE
Ratings :
Environment Resistant
Filter Feature :
No
Total Number of Contacts :
11
Mounting Type :
Panel Mount
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Reach Compliance Code :
Unknown
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Body Material :
Aluminium, Stainless Steel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Gender :
Receptacle
Orientation :
N (Normal)
Mixed Contacts :
Feature :
Firewall Usage
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
11
Published :
2006
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Empty Shell :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
TVS07RK-21-11P
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-21-11P Overview
TVS07RK-21-11P Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-21-11P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-21-11P Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER