TVS07RK-21-11JE
Mfr.Part #
TVS07RK-21-11JE
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Gender :
FEMALE
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Environment Resistant
Reach Compliance Code :
Unknown
Orientation :
E
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Threaded
HTS Code :
Datasheets
TVS07RK-21-11JE
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Passivated Bulk E Threaded
TVS07RK-21-11JE Overview
TVS07RK-21-11JE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-21-11JE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-21-11JE Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER