TVS07RK-21-11JA
Mfr.Part #
TVS07RK-21-11JA
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
A
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
COPPER ALLOY
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
TVS07RK-21-11JA
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-21-11JA Overview
TVS07RK-21-11JA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-21-11JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-21-11JA Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER