TVS07RK-21-11HE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-21-11HE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
E
Gender :
FEMALE
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Feature :
Firewall Usage
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
11
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Passivated
Operating Temperature :
-65°C~200°C
HTS Code :
Shell Material :
Stainless Steel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielding :
Shielded
Datasheets
TVS07RK-21-11HE
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Passivated Bulk E Threaded
TVS07RK-21-11HE Overview
TVS07RK-21-11HE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-21-11HE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-21-11HE Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER