TVS07RK-21-11HA
Mfr.Part #
TVS07RK-21-11HA
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Firewall Usage
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Passivated
Orientation :
A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
11
Fastening Type :
Threaded
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Gender :
FEMALE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Stainless Steel
Ratings :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Pins :
12
Shielding :
Shielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Panel Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
TVS07RK-21-11HA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-21-11HA Overview
The packaging contains Receptacle, Male Pins.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 12 pin is provided on the device.In many ways, it is more powerful due to its Firewall Usage feature.There is a Bulkhead, Front Side Nut, Panel mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~200°C.
TVS07RK-21-11HA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-21-11HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-21-11HA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER