TVS07RK-19-32SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-19-32SC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD CRIMP
Stock
46
In Stock :
46
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
19-32
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish - Mating :
Gold
Reach Compliance Code :
Unknown
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
32
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
C
Shell Finish :
Passivated
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Stainless Steel
Fastening Type :
Threaded
Ratings :
Environment Resistant
Gender :
FEMALE
Feature :
Firewall Usage
Published :
2001
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Datasheets
TVS07RK-19-32SC
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Passivated Bulk C Threaded
TVS07RK-19-32SC Overview
TVS07RK-19-32SC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-19-32SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-19-32SC Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER