TVS07RK-19-32SB
Mfr.Part #
TVS07RK-19-32SB
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD CRIMP
Stock
88
In Stock :
88
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
32
HTS Code :
MIL Conformance :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Reach Compliance Code :
Unknown
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Mixed Contacts :
No
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
yes
Orientation :
B
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
ECCN Code :
EAR99
Empty Shell :
Feature :
Firewall Usage
DIN Conformance :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
32
Published :
2001
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Backshell Type :
Solid
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
19-32
Datasheets
TVS07RK-19-32SB
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Passivated Bulk B Threaded
TVS07RK-19-32SB Overview
TVS07RK-19-32SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-19-32SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-19-32SB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER