TVS07RK-19-32S
Mfr.Part #
TVS07RK-19-32S
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD CRIMP
Stock
81
In Stock :
81
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Filter Feature :
yes
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
N (Normal)
Total Number of Contacts :
32
Operating Temperature :
-65°C~200°C
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
19-32
Shell Material :
Stainless Steel
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Plating :
Stainless Steel
Factory Lead Time :
16 Weeks
IEC Conformance :
No
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
32
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Gender :
FEMALE
DIN Conformance :
No
Published :
2014
Length :
31.9mm
Radiation Hardening :
Empty Shell :
HTS Code :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Depth :
46.02mm
Firewall Usage
Mixed Contacts :
Datasheets
TVS07RK-19-32S
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-19-32S Overview
TVS07RK-19-32S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-19-32S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-19-32S Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER