TVS07RK-19-32PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-19-32PC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Stock
36
In Stock :
36
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
2001
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Feature :
Firewall Usage
Reach Compliance Code :
Unknown
Orientation :
C
Packaging :
Bulk
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Number of Positions :
32
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Passivated
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Stainless Steel
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
19-32
Termination :
Crimp
Datasheets
TVS07RK-19-32PC
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Passivated Bulk C Threaded
TVS07RK-19-32PC Overview
TVS07RK-19-32PC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-19-32PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-19-32PC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER