TVS07RK-19-32PB
Mfr.Part #
TVS07RK-19-32PB
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Stock
88
In Stock :
88
Firewall Usage
Option :
GENERAL PURPOSE
Crimp
DIN Conformance :
No
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
No
Gender :
FEMALE
Bulkhead - Front Side Nut
Mixed Contacts :
Number of Positions :
32
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Applications :
Aviation, Marine, Military
Reach Compliance Code :
Unknown
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
ECCN Code :
EAR99
Backshell Type :
Solid
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
yes
Orientation :
B
Number of Pins :
20
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert :
19-32
Total Number of Contacts :
Datasheets
TVS07RK-19-32PB
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Passivated Bulk B Threaded
TVS07RK-19-32PB Overview
Packaging is in the form of Receptacle, Male Pins.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 20 pins on the device.Other features include EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999, to name just a few.Several benefits come from the Firewall Usage feature.There is a mounting hole at Bulkhead, Front Side Nut, Panel.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.
TVS07RK-19-32PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-19-32PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-19-32PB Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER