TVS07RK-19-32P
Mfr.Part #
TVS07RK-19-32P
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Stock
9
In Stock :
9
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Feature :
Firewall Usage
IEC Conformance :
No
Total Number of Contacts :
32
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Threaded
REACH SVHC :
No SVHC
Mixed Contacts :
No
Published :
2011
Radiation Hardening :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
DIN Conformance :
Backshell Type :
Solid
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Factory Lead Time :
16 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert :
19-32
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
yes
ECCN Code :
EAR99
Panel Mount
MIL Conformance :
yes
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
Gender :
Receptacle
Body Material :
Aluminium, Stainless Steel
Environment Resistant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
COPPER ALLOY
HTS Code :
Datasheets
TVS07RK-19-32P
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-19-32P Overview
TVS07RK-19-32P Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-19-32P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-19-32P Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER