TVS07RK-19-32JN
Mfr.Part #
TVS07RK-19-32JN
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD CRIMP
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Pins :
Stainless Steel
Max Operating Temperature :
200°C
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Passivated
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
TVS07RK-19-32JN
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-19-32JN Overview
The product is packaged in Receptacle, Female Sockets.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A total of 32 pins are available on the device.When the temperature is below 200°C, it is best to use it.A minimum operating temperature of -65°C is required for this device.There are a number of advantages to its Firewall Usage feature.Part Bulkhead, Front Side Nut, Panel is mounted to the part.As a result, the device runs at -65°C~200°C Operating Temperature.
TVS07RK-19-32JN Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-19-32JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-19-32JN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER