TVS07RK-19-32JC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-19-32JC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Stainless Steel
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
32
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Feature :
Firewall Usage
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Insert Material :
Thermoplastic
Ratings :
Environment Resistant
Reach Compliance Code :
Unknown
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Shell Finish :
Passivated
Gender :
FEMALE
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Datasheets
TVS07RK-19-32JC
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Passivated Bulk C Threaded
TVS07RK-19-32JC Overview
TVS07RK-19-32JC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-19-32JC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-19-32JC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER