TVS07RK-19-32JB
Mfr.Part #
TVS07RK-19-32JB
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Reach Compliance Code :
Unknown
HTS Code :
Gender :
FEMALE
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
B
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Bulkhead - Front Side Nut
Ratings :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Threaded
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Termination :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
TVS07RK-19-32JB
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Passivated Bulk B Threaded
TVS07RK-19-32JB Overview
TVS07RK-19-32JB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-19-32JB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-19-32JB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER