TVS07RK-19-32HC
Mfr.Part #
TVS07RK-19-32HC
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Stainless Steel
Ratings :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Firewall Usage
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Orientation :
C
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Published :
Bulkhead - Front Side Nut
Termination :
Crimp
Datasheets
TVS07RK-19-32HC
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Passivated Bulk C Threaded
TVS07RK-19-32HC Overview
TVS07RK-19-32HC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-19-32HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-19-32HC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER