TVS07RK-19-32HB
Mfr.Part #
TVS07RK-19-32HB
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
ROHS3 Compliant
Ratings :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Stainless Steel
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Number of Pins :
20
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Reach Compliance Code :
Unknown
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
B
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
32
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
TVS07RK-19-32HB
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Passivated Bulk B Threaded
TVS07RK-19-32HB Overview
This product is packaged in a Receptacle, Male Pins cartonThis device's mounting type is Panel Mount.It's packaged in a Bulk case.MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series product.You'll find 20 pins on the device.Its Firewall Usage feature makes it more powerful in a number of ways.Bulkhead, Front Side Nut, Panel is mounting the part.Running in -65°C~200°C Operating Temperature.
TVS07RK-19-32HB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-19-32HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-19-32HB Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER