TVS07RK-19-32B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-19-32B
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 32POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Reach Compliance Code :
Unknown
Housing Color :
Silver
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
20
Shell Material :
Stainless Steel
Number of Positions :
32
Shell Size - Insert :
Orientation :
C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Passivated
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle Housing
Gender :
FEMALE
Feature :
Firewall Usage
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Datasheets
TVS07RK-19-32B
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-19-32BC Overview
TVS07RK-19-32BC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-19-32BC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-19-32BC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT