TVS07RK-19-32A
Mfr.Part #
TVS07RK-19-32A
Description
CONN RCPT HSG MALE 32POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Silver
Shell Material :
Stainless Steel
Number of Pins :
32
Shielding :
Shielded
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
20
Bulk
Contact Type :
Crimp
Orientation :
C
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Positions :
32
ROHS3 Compliant
Gender :
FEMALE
Datasheets
TVS07RK-19-32A
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-19-32AC Overview
TVS07RK-19-32AC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-19-32AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-19-32AC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT