TVS07RK-19-28SC
Mfr.Part #
TVS07RK-19-28SC
Description
CONN RCPT FMALE 28POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Firewall Usage
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
FEMALE
Panel Mount
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Passivated
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
28
Ratings :
Datasheets
TVS07RK-19-28SC
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 28 Positions Crimp Gold Passivated Bulk C Threaded
TVS07RK-19-28SC Overview
TVS07RK-19-28SC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-19-28SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-19-28SC Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER