TVS07RK-19-28SB
Mfr.Part #
TVS07RK-19-28SB
Description
CONN RCPT FMALE 28POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Total Number of Contacts :
28
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ratings :
Environment Resistant
Gender :
FEMALE
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
Orientation :
B
Mounting Type :
Panel Mount
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
yes
Bulk
Empty Shell :
yes
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Backshell Type :
Solid
Feature :
Firewall Usage
Applications :
Aviation, Marine, Military
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
Crimp
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
MIL Conformance :
Number of Positions :
28
Mixed Contacts :
Datasheets
TVS07RK-19-28SB
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 28 Positions Crimp Gold Passivated Bulk B Threaded
TVS07RK-19-28SB Overview
TVS07RK-19-28SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-19-28SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-19-28SB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER