TVS07RK-19-28S
Mfr.Part #
TVS07RK-19-28S
Description
CONN RCPT FMALE 28POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Filter Feature :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Number of Positions :
28
Ratings :
Environment Resistant
Empty Shell :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
Total Number of Contacts :
28
Shell Material :
Stainless Steel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Passivated
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
No
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Feature :
Firewall Usage
Applications :
Aviation, Marine, Military
Reach Compliance Code :
Unknown
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
Orientation :
N (Normal)
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
TVS07RK-19-28S
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 28 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-19-28S Overview
TVS07RK-19-28S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-19-28S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-19-28S Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER