TVS07RK-19-28PC
Mfr.Part #
TVS07RK-19-28PC
Description
CONN RCPT MALE 28POS GOLD CRIMP
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Aviation, Marine, Military
Reach Compliance Code :
Unknown
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Gender :
FEMALE
Orientation :
C
Operating Temperature :
-65°C~200°C
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Published :
Datasheets
TVS07RK-19-28PC
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 28 Positions Crimp Gold Passivated Bulk C Threaded
TVS07RK-19-28PC Overview
TVS07RK-19-28PC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-19-28PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-19-28PC Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER