TVS07RK-19-28PB
Mfr.Part #
TVS07RK-19-28PB
Description
CONN RCPT MALE 28POS GOLD CRIMP
COPPER ALLOY
Published :
Backshell Type :
Solid
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
yes
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Panel Mount
Total Number of Contacts :
Environment Resistant
Filter Feature :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
IEC Conformance :
No
Orientation :
B
Firewall Usage
Mixed Contacts :
No
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Gender :
FEMALE
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Reach Compliance Code :
Unknown
ROHS3 Compliant
MIL Conformance :
Shell Finish :
Passivated
Number of Pins :
16
DIN Conformance :
Datasheets
TVS07RK-19-28PB
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 28 Positions Crimp Gold Passivated Bulk B Threaded
TVS07RK-19-28PB Overview
The product is packaged in Receptacle, Male Pins.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A total of 16 pins are available on the device.To name a few, there is also EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999.There are a number of advantages to its Firewall Usage feature.Part Bulkhead, Front Side Nut, Panel is mounted to the part.As a result, the device runs at -65°C~200°C Operating Temperature.
TVS07RK-19-28PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-19-28PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-19-28PB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER