TVS07RK-19-28JN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-19-28JN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 28POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Stainless Steel
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Number of Pins :
28
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
28
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Passivated
Max Operating Temperature :
200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Contact Plating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Marine, Military
Feature :
Firewall Usage
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
N (Normal)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Termination :
Crimp
Min Operating Temperature :
-65°C
Shielding :
Shielded
Datasheets
TVS07RK-19-28JN
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 28 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-19-28JN Overview
Packaging is in the form of Receptacle, Female Sockets.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 28 pins on the device.If the temperature is below 200°C, it's best to use it.-65°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Firewall Usage feature.There is a mounting hole at Bulkhead, Front Side Nut, Panel.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.
TVS07RK-19-28JN Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-19-28JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-19-28JN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER