TVS07RK-19-28JB
Mfr.Part #
TVS07RK-19-28JB
Description
CONN RCPT FMALE 28POS GOLD CRIMP
Orientation :
B
Aviation, Marine, Military
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
TVS07RK-19-28JB
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 28 Positions Crimp Gold Passivated Bulk B Threaded
TVS07RK-19-28JB Overview
TVS07RK-19-28JB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-19-28JB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-19-28JB Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER