TVS07RK-19-28HB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-19-28HB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 28POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Ratings :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
28
Published :
Shielding :
Shielded
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Passivated
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Number of Pins :
16
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Material :
Stainless Steel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
FEMALE
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Feature :
Firewall Usage
Orientation :
B
Datasheets
TVS07RK-19-28HB
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 28 Positions Crimp Gold Passivated Bulk B Threaded
TVS07RK-19-28HB Overview
You get it in Receptacle, Male Pins packaging.Mounting type Panel Mount is selected for the device.Packaged in a Bulk case.A member of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 16 pin is located on the device.This feature renders it more powerful in a number of ways because of its Firewall Usage feature.There's a Bulkhead, Front Side Nut, Panel mount on the part.Device runs in -65°C~200°C operating temperature.
TVS07RK-19-28HB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-19-28HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-19-28HB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER