TVS07RK-19-28AC
Mfr.Part #
TVS07RK-19-28AC
Description
CONN RCPT HSG MALE 28POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Datasheets
TVS07RK-19-28AC
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 28 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-19-28AC Overview
Packaging for this item is Receptacle Housing.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Male Pins products.In operation, it is possible to ensure that Firewall Usage is maintained.Devices with 16 pins are available.
TVS07RK-19-28AC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-19-28AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-19-28AC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT