TVS07RK-19-28A
Mfr.Part #
TVS07RK-19-28A
Description
CONN RCPT HSG MALE 28POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Crimp
Shell Material :
Stainless Steel
Type :
For Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Passivated
Housing Color :
Silver
Contact Shape :
Circular
Orientation :
C
Contact Size :
Reach Compliance Code :
Unknown
Gender :
FEMALE
Shell Size - Insert :
Number of Pins :
16
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Threaded
Feature :
Firewall Usage
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
28
Published :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
TVS07RK-19-28A
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 28 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-19-28AC Overview
Packaging for this item is Receptacle Housing.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Male Pins products.In operation, it is possible to ensure that Firewall Usage is maintained.Devices with 16 pins are available.
TVS07RK-19-28AC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-19-28AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-19-28AC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT