TVS07RK-19-11SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-19-11SC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
46
In Stock :
46
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Passivated
Termination :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Gender :
FEMALE
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Published :
2001
Shell Material :
Stainless Steel
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
11
Shell Size - Insert :
19-11
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Feature :
Firewall Usage
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
TVS07RK-19-11SC
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Passivated Bulk C Threaded
TVS07RK-19-11SC Overview
TVS07RK-19-11SC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-19-11SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-19-11SC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER