TVS07RK-19-11SB
Mfr.Part #
TVS07RK-19-11SB
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
46
In Stock :
46
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Stainless Steel
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Filter Feature :
yes
Published :
2001
Firewall Usage
IEC Conformance :
No
Orientation :
B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
DIN Conformance :
No
Passivated
Backshell Type :
Solid
Bulkhead - Front Side Nut
Empty Shell :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Insert Material :
Thermoplastic
Ratings :
Threaded
Gender :
FEMALE
Total Number of Contacts :
11
Mixed Contacts :
Applications :
Aviation, Marine, Military
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Shell Size - Insert :
19-11
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
HTS Code :
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Datasheets
TVS07RK-19-11SB
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Passivated Bulk B Threaded
TVS07RK-19-11SB Overview
TVS07RK-19-11SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-19-11SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-19-11SB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER