TVS07RK-19-11PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-19-11PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
36
In Stock :
36
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
19-11
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Stainless Steel
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Shell Finish :
Passivated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Published :
2001
Shielding :
Shielded
Gender :
FEMALE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
B
Feature :
Firewall Usage
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
11
Number of Pins :
16
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
TVS07RK-19-11PB
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Passivated Bulk B Threaded
TVS07RK-19-11PB Overview
This product is packaged in a Receptacle, Male Pins box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It is equipped with 16 pins.In many ways, Firewall Usage makes it more powerful.By Bulkhead, Front Side Nut, Panel, the part is mounted.Operating temperature is set to -65°C~200°C.
TVS07RK-19-11PB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-19-11PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-19-11PB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER