TVS07RK-19-11P
Mfr.Part #
TVS07RK-19-11P
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
46
In Stock :
46
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
11
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
19-11
Shell Material :
Stainless Steel
Feature :
Firewall Usage
Shell Finish :
Passivated
Fastening Type :
Threaded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Pins :
16
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
Published :
2001
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
FEMALE
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
TVS07RK-19-11P
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Passivated Bulk C Threaded
TVS07RK-19-11PC Overview
Currently, it is packaged in Receptacle, Male Pins.Mounting type Panel Mount is assigned to the device.Packaging the product involves using a Bulk case.Among the products in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it is one of the most popular.A device with a 16 pin configuration is equipped with the device.A number of benefits can be derived from the Firewall Usage feature of this application.Bulkhead, Front Side Nut, Panel is the mounting point for the part.-65°C~200°C Operating Temperature is used by the device.
TVS07RK-19-11PC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-19-11PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-19-11PC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER