TVS07RK-19-11HC
Mfr.Part #
TVS07RK-19-11HC
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Reach Compliance Code :
Unknown
Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Stainless Steel
Insert Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ratings :
Environment Resistant
Feature :
Firewall Usage
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Published :
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Passivated
Orientation :
C
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
11
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
TVS07RK-19-11HC
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Passivated Bulk C Threaded
TVS07RK-19-11HC Overview
TVS07RK-19-11HC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-19-11HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-19-11HC Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER