TVS07RK-19-11HB
Mfr.Part #
TVS07RK-19-11HB
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Passivated
Orientation :
B
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
HTS Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
FEMALE
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
11
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Stainless Steel
Published :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ratings :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Thermoplastic
Feature :
Firewall Usage
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Termination :
Crimp
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
TVS07RK-19-11HB
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Passivated Bulk B Threaded
TVS07RK-19-11HB Overview
TVS07RK-19-11HB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-19-11HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-19-11HB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER