TVS07RK-19-11B
Mfr.Part #
TVS07RK-19-11B
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Shielding :
Shielded
Contact Shape :
Circular
Published :
Feature :
Firewall Usage
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
HTS Code :
Contact Size :
16
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Reach Compliance Code :
Unknown
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Housing Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Type :
For Female Sockets
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Stainless Steel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
11
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Passivated
Datasheets
TVS07RK-19-11B
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-19-11B Overview
TVS07RK-19-11B Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-19-11B Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-19-11B Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT