TVS07RK-19-11A
Mfr.Part #
TVS07RK-19-11A
Description
CONN RCPT HSG MALE 11POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
N (Normal)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
11
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Feature :
Firewall Usage
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
16
Fastening Type :
Threaded
HTS Code :
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Receptacle Housing
Housing Color :
Silver
ECCN Code :
EAR99
Shell Finish :
Passivated
Contact Type :
Crimp
Published :
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Size - Insert :
Datasheets
TVS07RK-19-11A
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-19-11A Overview
TVS07RK-19-11A Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-19-11A Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-19-11A Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT