TVS07RK-17-26SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-17-26SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
72
In Stock :
72
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Max Operating Temperature :
200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
26
Number of Pins :
26
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Orientation :
A
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Published :
2001
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Stainless Steel
Gender :
FEMALE
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Feature :
Firewall Usage
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Size - Insert :
17-26
Shell Finish :
Passivated
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
TVS07RK-17-26SA
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-17-26SA Overview
TVS07RK-17-26SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-17-26SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-17-26SA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER