TVS07RK-17-26S
Mfr.Part #
TVS07RK-17-26S
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
46
In Stock :
46
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
17-26
Total Number of Contacts :
Threaded
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
No
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
ROHS3 Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Environment Resistant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
No
Radiation Hardening :
Applications :
Aviation, Marine, Military
IEC Conformance :
Contact Gender :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Empty Shell :
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Backshell Type :
Solid
Published :
2014
Plating :
Stainless Steel
Datasheets
TVS07RK-17-26S
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-17-26S Overview
TVS07RK-17-26S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-17-26S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-17-26S Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER