TVS07RK-17-26PA
Mfr.Part #
TVS07RK-17-26PA
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
36
In Stock :
36
26
Gender :
FEMALE
Number of Pins :
20
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
yes
DIN Conformance :
No
Panel Mount
Total Number of Contacts :
26
Reach Compliance Code :
Unknown
Ratings :
Environment Resistant
Published :
2001
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
No
Mixed Contacts :
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
17-26
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Filter Feature :
Datasheets
TVS07RK-17-26PA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-17-26PA Overview
TVS07RK-17-26PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-17-26PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-17-26PA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER