TVS07RK-17-26JA
Mfr.Part #
TVS07RK-17-26JA
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Reach Compliance Code :
Unknown
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
HTS Code :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Stainless Steel
Gender :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
A
Datasheets
TVS07RK-17-26JA
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-17-26JA Overview
TVS07RK-17-26JA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-17-26JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-17-26JA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER