TVS07RK-17-26HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-17-26HA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Passivated
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mounting Type :
Panel Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Feature :
Firewall Usage
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
26
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Published :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Stainless Steel
Ratings :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
A
Datasheets
TVS07RK-17-26HA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-17-26HA Overview
TVS07RK-17-26HA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-17-26HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-17-26HA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER