TVS07RK-15-19SB
Mfr.Part #
TVS07RK-15-19SB
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
72
In Stock :
72
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
B
Shell Material :
Stainless Steel
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
No
Shell Size - Insert :
15-19
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
2001
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Shell Finish :
Passivated
Total Number of Contacts :
19
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
DIN Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Option :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Firewall Usage
Filter Feature :
yes
Gender :
FEMALE
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
19
Reach Compliance Code :
Unknown
Termination :
Crimp
Empty Shell :
Datasheets
TVS07RK-15-19SB
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Passivated Bulk B Threaded
TVS07RK-15-19SB Overview
TVS07RK-15-19SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-19SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-19SB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER