TVS07RK-15-19SA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-15-19SA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
20
IEC Conformance :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
FEMALE
MIL Conformance :
yes
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Size - Insert :
15-19
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Firewall Usage
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
A
Empty Shell :
yes
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Shape :
Circular
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Silver
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Stainless Steel
Total Number of Contacts :
19
DIN Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
19
Filter Feature :
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Passivated
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-15-19SA-LC Overview
TVS07RK-15-19SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-19SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-19SA-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT