TVS07RK-15-19S(LC)
Mfr.Part #
TVS07RK-15-19S(LC)
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Circular Connector Housings
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Type :
For Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Receptacle Housing
Reach Compliance Code :
Unknown
Empty Shell :
yes
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
Contact Size :
20
Total Number of Contacts :
19
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
IEC Conformance :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Silver
Option :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Note :
Contacts Not Included
DIN Conformance :
No
Contact Type :
Crimp
Shell Material :
Stainless Steel
Shell Finish :
Passivated
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Feature :
Firewall Usage
Number of Positions :
19
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Shielded
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
TVS07RK-15-19S(LC)
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-15-19S-LC Overview
TVS07RK-15-19S-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-19S-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-19S-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT