TVS07RK-15-19S
Mfr.Part #
TVS07RK-15-19S
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
15
In Stock :
15
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Length :
31.9mm
Depth :
38.1mm
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Ratings :
Orientation :
N (Normal)
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
15-19
Panel Mount
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
Published :
2011
Filter Feature :
yes
Termination :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
ECCN Code :
EAR99
Unknown
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Gender :
Receptacle
MIL Conformance :
HTS Code :
Feature :
Firewall Usage
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Passivated
Plating :
Stainless Steel
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
REACH SVHC :
No SVHC
Body Material :
Aluminium, Stainless Steel
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Datasheets
TVS07RK-15-19S
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-15-19S Overview
TVS07RK-15-19S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-19S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-19S Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER