TVS07RK-15-19PC(LC)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RK-15-19PC(LC)
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
yes
Number of Positions :
19
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Size :
20
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
No
Shell Size - Insert :
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
yes
Feature :
Firewall Usage
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
MIL Conformance :
Orientation :
C
DIN Conformance :
No
Total Number of Contacts :
19
Housing Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Passivated
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Receptacle Housing
Gender :
FEMALE
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Material :
Stainless Steel
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Contact Type :
Crimp
Shielding :
Shielded
Datasheets
TVS07RK-15-19PC(LC)
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RK-15-19PC-LC Overview
TVS07RK-15-19PC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-19PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-19PC-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT