TVS07RK-15-19PC
Mfr.Part #
TVS07RK-15-19PC
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
75
In Stock :
75
Circular Connector Assemblies
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Orientation :
C
Gender :
FEMALE
Filter Feature :
yes
Crimp
Mixed Contacts :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Stainless Steel
Empty Shell :
Shell Size - Insert :
15-19
ROHS3 Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
2001
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Total Number of Contacts :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
Datasheets
TVS07RK-15-19PC
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Passivated Bulk C Threaded
TVS07RK-15-19PC Overview
TVS07RK-15-19PC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-19PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-19PC Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER