TVS07RK-15-19PA
Mfr.Part #
TVS07RK-15-19PA
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
10
In Stock :
10
Shell Size - Insert :
15-19
Bulk
DIN Conformance :
No
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gold
Filter Feature :
yes
Threaded
Total Number of Contacts :
19
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
IEC Conformance :
No
Panel Mount
Mixed Contacts :
Empty Shell :
yes
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Environment Resistant
HTS Code :
Gender :
FEMALE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
MIL Conformance :
Orientation :
A
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Backshell Type :
Solid
Datasheets
TVS07RK-15-19PA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
TVS07RK-15-19PA Overview
TVS07RK-15-19PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-19PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-19PA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER