TVS07RK-15-19P
Mfr.Part #
TVS07RK-15-19P
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
31
In Stock :
31
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Backshell Type :
Solid
Thermoplastic
Body Material :
Aluminium, Stainless Steel
Gender :
Receptacle
19
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Passivated
Depth :
38.1mm
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Factory Lead Time :
16 Weeks
Orientation :
N (Normal)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
2011
Length :
31.9mm
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
REACH SVHC :
No SVHC
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
IEC Conformance :
No
Shell Size - Insert :
15-19
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
Firewall Usage
Empty Shell :
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Filter Feature :
yes
Total Number of Contacts :
Bulk
Plating :
Stainless Steel
MIL Conformance :
Datasheets
TVS07RK-15-19P
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RK-15-19P Overview
TVS07RK-15-19P Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RK-15-19P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RK-15-19P Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER